„Odkrywca jest w każdym z nas – warsztaty z projektowania, budowania i programowania robotów”
Wszystkie ćwiczenia są wykonywane przez uczestników ćwiczeń (uczniów) w dwuosobowych grupach pod nadzorem prowadzącego. Wyjątek stanowi urządzenie laserowe, które ze względów BHP będzie obsługiwane tylko i wyłącznie przez prowadzących ćwiczenia (uczestnicy obsługiwać będą tylko komputer sterujący tym urządzeniem). Każdy z uczestników wykona od dwóch do czterech ćwiczeń w zależności od szybkości realizacji poszczególnych ćwiczeń oraz stopnia zaawansowania i umiejętności poszczególnych uczestników.
Ćwiczenie 1
Skanowanie 3D
W ćwiczeniu tym uczestnicy będą wykonywać skanowania przedmiotów skanerami ręcznymi i nieruchomymi ze stołami obrotowymi. Skanowane będą przedmioty od małych i prostych takich jak książka czy klucz poprzez bardziej złożone takie jak np. zabawki czy twarze do dużych jak np. całe postaci (uczestników projektu). Najlepsze przykładowe prace zostaną wydrukowane z zastosowaniem wybranego przez autora materiału
Ćwiczenie 2
Tworzenie prostych wydruków 3d drukarką ręczną.
W ćwiczeniu tym wykorzystane będą najprostsze drukarki 3D mieszczące się w dłoni. Dostępne jest 12 kolorów filamentów o zróżnicowanym stopniu twardości. Wydruki 3D powstaną na różnych podłożach w zależności od wyboru uczestników (papier, drewno, szkło, plastik). Prace uczestnicy projektu zabierają ze sobą. Najciekawsze mogą zostać zakwalifikowane do przedstawienia na Gali Końcowej i wystawie z nią związanej oraz podczas prezentacji projektu.
Ćwiczenie 3
Grawerowanie laserem na wybranych materiałach
Uczestnicy projektu wykonują swoje własne logotypy (napisy, rysunki, zdjęcia, etc), które następnie zostaną przeniesione na wybrane podłoże (papier, drewno, szkło, plastik, tkaniny). Uczestnicy mogą wcześniej (przed zajęciami) przygotować swoje projekty w domu w dowolnym formacie wektorowym lub rastrowym i przyniesienie go ze sobą na nośniku pamięci (pendrive lub SD/micro SD CARD lub płycie CD/DVD) lub wysłanie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Jeżeli uczestnik nie potrafi korzystać z programów graficznych może przynieść odręcznie narysowany rysunek/napis.
Ćwiczenie 4
Cięcie CNC z wykorzystaniem lasera CO2
Uczestniczy wykonują swoje własne logotypy (napisy, rysunki), które następnie zostaną wycięte z wybranego podłoża (papier, drewno, tkaniny, plastik). Uczestnicy mogą wcześniej (przed zajęciami) przygotować swoje projekty w domu w dowolnym formacie wektorowym i przyniesienie go ze sobą na nośniku pamięci (pendrive lub SD/micro SD CARD lub płycie CD/DVD) lub wysłanie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Jeżeli uczestnik nie potrafi korzystać z programów graficznych może przynieść odręcznie narysowany rysunek/napis.
Ćwiczenie 5
Drukowanie modeli 3D
Prowadzący przygotują wcześniej kilka wybranych modeli do wydruku.
W zależności od kompetencji uczestników, mogą oni wykonać swoje własne logotypy (napisy, rysunki, etc.). Uczestnicy mogą wcześniej (przed zajęciami) przygotować swoje projekty w domu w dowolnym formacie wektorowym i przynieść je ze sobą na nośniku pamięci (pendrive lub SD/microSD CARD lub płycie CD/DVD) lub wysłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Jeżeli uczestnik nie potrafi korzystać z programów graficznych może przynieść odręcznie narysowany rysunek/napis. Wydrukowane mogą być również modele skanów 3D wykonane przez uczestników podczas wcześniejszych ćwiczeń ze skanerem 3D (np. czyjaś twarz). Do wyboru uczestnicy mają ponad 20 kolorów filamentów o trzech poziomach elastyczności (od niemal gumowej poprzez średnio sprężystą do bardzo twardej).